Koń u dentysty

Jeśli Twój koń nie dojada paszy, którą wcześniej chętnie zjadał. Albo ma problem z akceptacją wędzidła mimo, że Twój styl jazdy się nie zmienił. Albo zaczyna tracić na masie, chociaż żywienie i trening są takie, jak wcześniej, to znak, że może mieć problem z zębami.

Dlaczego trzeba regularnie kontrolować stan zębów konia

Młodym, kilkuletnim koniom rosną wilcze zęby. Znajdują się w takim miejscu pyska, że mogą być urażane przez wędzidło. W takiej sytuacji należy je usunąć.

Jeśli jeździsz na ogłowiu bezwędzidłowym, to weterynarze również zalecają usunięcie wilczaków – podobno szybciej się psują.

Jak często należy korygować zęby

Wszystkie konie w mojej stajni mają sprawdzane zęby przy okazji jesiennego odrobaczania. Jeśli jednak zauważę któryś z symptomów opisanych we wstępie, to proszę weterynarza o konsultację.

Jak wygląda korekcja zębów u konia

Kiedyś po prostu uwiązywano konia, wkładano rozwieracz do pyska i piłowano zęby ręcznym pilnikiem. Teraz, przed zabiegiem, zdecydowana większość weterynarzy podaje koniom środki uspokajające. Następnie zakłada się rozwieracz, przepłukuje pysk i przystępuje do piłowania mechanicznym pilnikiem. Fragmenty korekcji można zobaczyć w filmie “Koń u dentysty.”

Kto leczy końskie zęby i ile to kosztuje

Zabieg nie jest skomplikowany. Samo piłowanie trwa z reguły kilkanaście minut. Do tego należy doliczyć czas potrzebny na to, żeby środek uspokajający zaczął działać. Mój weterynarz liczy sobie 250 zł z dojazdem. Większość weterynarzy specjalizujących się w koniach ma w swojej ofercie korekcję zębów.

Jak uniknąć kolki po zabiegu

Do momentu wybudzenia należy bezwzględnie uniemożliwić koniowi jedzenie. Będąc w stanie sedacji może próbować podjadać siano, ale nie będzie w stanie dokładnie go przeżuć. Stąd istnieje możliwość zatkania przewodu pokarmowego. Dodatkowo, sedacja wpływa na spowolnienie metabolizmu. Dlatego zaleca się, żeby pasza treściwa została podana dopiero na drugi dzień. Chyba, że korekcja miała miejsce wcześnie rano. Wówczas można podać paszę wieczorem.

 

W temacie opieki nad koniem, nagrałam również film “Co to jest werkowanie.”

Dodaj komentarz