5 fundamentalnych zasad budowania dobrej relacji z koniem

Większości z nas wydaje się, że zaklinacze koni, to nadzwyczajni ludzie, posiadający szczególny dar rozumienia zwierząt. Albo magicy, robiący jakieś czary-mary. A na pewno są to ludzie mający supermoce niedostępne dla zwykłych śmiertelników.

Ja też tak myślałam. A potem przekonałam się, że dzięki prostym zasadom, każdy może zostać zaklinaczem koni. Wystarczy je poznać i stosować! Odkrywałam te zasady przez wiele lat, a teraz Ci je wyjawię 😉 Gotowy/a na wyższy stopień wtajemniczenia? 🙂 

Zasada nr 1

Poznaj naturalne zachowania koni, aby dobrze je interpretować i odpowiednio na nie reagować. Dzięki temu będziesz traktować konie sprawiedliwie, a one będą czuć się bezpiecznie i komfortowo w Twoim towarzystwie. Będą zrelaksowane i zaufają Ci.

Zasada nr 2

Dowiedz się, co motywuje konie i czym się kierują. Pozwoli Ci to przewidzieć potencjalne problemy i ich uniknąć, zanim w ogóle się pojawią. To oznacza mniej frustracji i nieporozumień, a więcej swobody i radości ze wspólnie spędzonego czasu. I dla Ciebie, i dla konia.

Zasada nr 3

Poznaj język koni i używaj go. Dzięki temu “usłyszysz”, co konie do Ciebie mówią i dostosujesz do tego swoje zachowanie. Jak tylko poznasz ich język, to szybko zauważysz, że konie są bardzo “gadatliwe”.

Pamiętaj przy tym, że konie zawsze “mówią” prawdę. Niczego nie udają, są szczere i prostolinijne, choć ludzie, którzy nie znają się na rzeczy mówią, że bywają “złośliwe, wredne, szczwane i robią na złość“. TO NIE PRAWDA! Tak mówią tylko ci, którym się wydaje, że znają się na koniach.

Zasada nr 4

Dbaj o to, żeby koń szanował Ciebie, a Ty konia.

Koń musi szanować Twoją przestrzeń i reagować na polecenia – nie może Cię taranować, rozdeptywać, ani ignorować. To wszyscy wiedzą, ale większość niestety zapomina, że szacunek musi działać w obie strony!!!

Uszanuj więc:

  • fizyczne ograniczenia konia. Przykładowo: pamiętaj, że na początkowym etapie treningu, jest mu bardzo trudno chodzić na kontakcie, w ustawieniu i wygięciu. Dlatego zadowól się trzema krokami i nagrodź go odpoczynkiem. Odległość buduj stopniowo.
  • psychiczne ograniczenia konia. Przykładowo: jeśli boi się chodzić sam w teren, to zacznij od spacerów w ręku. To łatwiejsze dla konia, ponieważ to Ty jesteś przewodnikiem i prowadzisz. Takie spacery tworzą pozytywne doświadczenia i budują pewność siebie konia.
  • nastrój konia w danym dniu i dostosuj do niego wspólne aktywności. Traktuj konia podmiotowo, a nie przedmiotowo. To żywa, czująca, inteligentna i wrażliwa istota, a nie maszyna do osiągania Twoich ambitnych celów.
  • rzeczy, których koń nie lubi. Przykładowo: niektóre konie nie lubią dotyku i przytulania. Inne nie cierpią kąpieli. Nie przytulaj więc i nie kąp, a Wasza relacja tylko na tym zyska.

Zasada nr 5

Uświadom sobie swoje emocje i kontroluj swoje ciało. Tylko, jeśli zdasz sobie sprawę ze swoich emocji oraz zachowań, które te emocje wywołują, będziesz w stanie wpływać na emocje i zachowania konia. Ciało jest narzędziem komunikacji z koniem w każdej sytuacji. Z kolei emocje wpływają na nasze zachowanie, a tym samym na emocje i zachowanie konia.

Jeśli nie kontrolujesz swojego ciała, to nieświadomie wysyłasz koniowi różne, czasem sprzeczne sygnały, które mogą wywoływać u niego niepewność i frustrację. A tym samym sprawiasz, że nie czuje się bezpiecznie i komfortowo w Twoim towarzystwie.

Czy wiesz, że TO SAMO zachowanie konia może wywołać w Tobie RÓŻNE emocje, a tym samych RÓŻNE reakcje w zależności od tego jak się czujesz? Dlatego musisz zdawać sobie sprawę z tego jak się czujesz. Dzięki temu, nie skrzywdzisz konia niezasłużoną karą, albo przypisaniem mu złych intencji. Nie potraktujesz go niesprawiedliwie i nie wywołasz napięcia i frustracji.

Dalsze źródła wiedzy

W tym artykule przedstawiałam pięć fundamentalnych zasad tworzenia dobrej relacji z koniem. Kilka kolejnych, opisałam szczegółowo w artykule pt. “Podstawowe zasady przyjacielskiej relacji z koniem”. Dostęp do artykułów uzyskasz klikając tutaj i zapisując się na listę mailingową. A jeśli już jesteś na mojej liście, to prześlę Ci dostęp do artykułu 🙂

Temat budowania dobrej relacji z koniem jest bardzo obszerny i wielowątkowy. Tym samym nie sposób wyczerpująco przedstawić go w artykule. Dlatego powstaje Klub Konie i Kropka, w którym będę szeroko omawiać temat relacji i pokazywać przydatne techniki. Dzięki tej wiedzy i umiejętnościom, zbudujesz głęboką relację z koniem, opartą na zrozumieniu, współpracy i wzajemnym zaufaniu.

Chcę żebyś wiedział/a, że prawie wszystkie moje konie, to konie, które kupiłam, ponieważ poprzedni właściciel uznał je za “trudne” i “problematyczne“, i dlatego je sprzedawał. Wszystkie zasady, jakie przedstawiam w artykułach i Klubie, stosuję w codziennej pracy z moimi końmi. I zmieniły się nie do poznania: są chętne do pracy, grzeczne i zadowolone. 

Dodaj komentarz