O korzyściach płynących z pracy z ziemi i lonżowania

Praca z ziemi i lonżowanie są korzystne i dla konia, na każdnym etapie zaawansowania, i dla jeźdźca. Krótkie przerwy podczas treningu można wykorzystać na masaż i rozciąganie konia. Prawidłowa praca z koniem sprzyja budowaniu więzi i zaufania do człowieka. Koń uczy się panować nad swoimi emocjami i odruchami, staje się spokojniejszy i bardziej posłuszny, co skutkuje większym bezpieczeństwem i buduje pozytywne nastawienie konia do pracy.
Z kolei jeździec wyrabia sobie oko – uczy się oceniać jakość ruchu, rytm, rozluźnienie i pracę całego ciała konia.

Praca z młodym koniem (pisząc “młody koń” mam na myśli nie wiek konia, ale stopień wyszkolenia)
Poprzez pracę luzem, młody koń uczy się na początku samodzielnego utrzymywania równowagi na kole. Jest to bardzo ważne, ponieważ ruch na kole nie jest czymś, co leży w naturze konia.
Kolejnym etapem jest zapoznanie konia z działaniem pomocy. Bat w pracy z ziemi ma działanie zbliżone do łydki działającej podczas jazdy wierzchem: czasem popędza, czasem przesuwa, czasem ogranicza, a niekiedy hamuje. Lonża działa jak wodza. Ręka lożującego nie może być więc niczym kołek wbity w ziemię, ale musi być miękka, elastyczna, podążająca i zachęcająca konia do rozciągania się do przodu i w dół. Powinna działać w rytm i w odpowiedniej chwili. Nie ma tu miejsca na przpadkowe podszarpywania.
Na tym etapie koń uczy się również reakcji na głos, co zawsze wpływa korzystnie na pracę z siodła. Zwłaszcza konie rekreacyjne powinny chętnie reagować na głos, ponieważ używanie go znacząco ogranicza działanie ręki np. przy przejściach do niższego chodu, czy też pomaga uspokoić rytm ruchu nadmiernie podekscytowanego konia.

Praca z ziemi jest doskonałym sposobem wprowadzania nowych elementów. Zdecydowanie łatwiej jest koniowi uczyć się np. zagalopowania, jeśli nie jest obciążony jeźdźcem, który często zakłóca jego ruch i równowagę.

Rozgrzewka
Odpowiednia praca z ziemi jest świetnym sposobem na rozgrzewkę konia przed treningiem w siodle. Można ją wykorzystać w przypadku koni, które jeszcze nie mają ani siły, ani umiejętności, żeby rozprężyć się pod jeźdźcem. Są to albo młode konie, albo małe kuce trenowane przez dorosłych, albo konie wracające do pracy po przerwie.
W takiem rozprężaniu dążymy do swobodnej i harmonijnej pracy całego ciała: wewnętrzna zadnia noga powinna w miarę głęboko wkraczać pod kłodę, przednie nogi powinny obszernie kroczyć naprzód. Grzbiet powinien się unosić, szyja opuszczać, a potylica rozluźniać. Krok musi być sprężystny, spkojny, energiczny i rytmiczny, a koń musi chętnie odpowiadać na pomoce.

Jako relaks w dzień wolny
Właściwa praca z ziemi jest świetnym sposobem na rozciągnięcie i zrelaksowanie konia w wolny dzień. Szczególnie skorzystają na tym konie rekreacyjne po weekendzie pracy z kursantami, oraz konie sportowe po dniach startów.

Aktywna emerytura dla starych koni
Praca z ziemi bez obciążania jeźdźcem, zapewnia emerytom zdrowie i dłużej utrzymuje ich w sprawności.

Dodaj komentarz